Er is iets mis gegaan.

Het lukt niet om de pagina die je zocht op KNVB.nl te laden.

Op dit moment is de website in onderhoudsmodus. Probeer het later nog eens.

Gebruik je een adblocker? Probeer deze uit te zetten en laad de pagina opnieuw.

Column Gijs de Jong: Geniet van de Einsteingeneratie

Er was afgelopen dinsdag een verfrissend voetbalcongres op de Campus van de KNVB. De kans daar aan deel te nemen, liet ik me niet ontnemen. Zo beleefde ik een leerzame workshop over de generatie Z, ook wel de Einstein-generatie genoemd.

Deze generatie wordt gevormd door personen geboren in de jaren 1990-2005. Voetballers van twaalf tot 27 jaar dus, want daar heb je het in het perspectief van zo’n dag dan over. 

Babyboomers, generatie X en Z

Mijn ouders behoren tot de Babyboomers (1945-1960). Ik ben een product van hen en word, door de sociologen onder ons, ingedeeld in de generatie X (1960-1975). Het is grappig zo’n indeling op jezelf toe te passen. Ineens ben je, denkend dat je een op zichzelf staand individu bent, ingedeeld in een groep. In een hele generatie zelfs met gemeenschappelijke nukken en belangstellingen.

De generatie Z wil niet gemotiveerd worden, maar zoekt juist zelf naar inspiratie. En ze wil als individu worden gezien.

Je moet uitkijken met het labelen van mensen, maar tegelijkertijd is het interessant om vanuit dit door onderzoekers gecreëerd gedachtengoed de wereld te bekijken. De tijd waarin je bent opgegroeid is namelijk enorm, veel meer dan je denkt of wil, van invloed op jou als persoon en op je leeftijdgenoten. In mijn geval, de tijd van Stuif-es-in, The A-team, de Koude Oorlog en de val van de muur. Een tijd van economische terugslag en natuurlijk ook Queen, Prince, punk en Michael Jackson. En het voetbalsucces van 1988, waar we de winst op West-Duitsland vierden alsof het de bevrijding was.

Maar het ging dus over de generatie Z. Eén van de belangrijkste conclusies bleek dat de generatie Z niet gemotiveerd wil worden, maar juist zoekt naar inspiratie. Dat ze als individu gezien wil worden en dat social media een gegeven zijn.

Masterclass Tuchel een voltreffer

Thomas Tuchel (Borussia Dortmund) sprak dinsdag tijdens het Voetbalcongres op de KNVB Campus. - Foto: Soccrates Images

Dat geïnspireerd willen worden, vind ik wel herkenbaar. Om die reden wilde ik op de Campus de afsluitende masterclass van Thomas Tuchel niet missen. De trainer/coach van Borussia Dortmund hield ons voor dat je laten inspireren zinvol is, maar dat je niet moet overdrijven.

Hij vertelde vrij gedetailleerd hoe de Duitsers onze opleiding, coaching en tactieken geanalyseerd hebben. Ze haalden er uit wat ze nodig hadden. "En zie waar we nu staan", zei Tuchel die als speler 'De Professor' genoemd werd. Maar, hij gaf er ook een aparte draai aan. Hij hield ons Nederlanders voor, de meeste van onze toptrainers en technisch directeuren zaten in de zaal, om open te staan voor nieuwe bewegingen in het voetbal. Echter, zonder onze eigen verworvenheden te verloochenen.

Het leek op een waarschuwing. Ik vond het erg zinvol om te zien, om mee te maken hoe het hele Nederlandse voetbal die woorden op zich in liet werken. We zijn best goed, nog steeds, het mag en kan alleen een stuk beter, maar onze eigenwijsheid blijft de basis van alles waar we goed in zijn. De woorden van Tuchel brachten de discussie over ons voetbal helemaal in balans. Je hebt zoiets soms, in tijden van twijfel bijvoorbeeld, nodig. Een voltreffer, die keynote speech van Tuchel.

 Zondag valt de beslissing over de landstitel in de Eredivisie: Feyenoord of Ajax?

Publiek grote winnaar

En ook de komende dagen gaat het gelukkig weer veel over voetbal, over het spel. Ons voetbal. Want Ajax inspireert vandaag ons hele voetbal met een aansprekende halve finale in Lyon. En zondag valt de beslissing over de landstitel in de Eredivisie. Met twee kanshebbers: Feyenoord en Ajax.

Wat er waar ook gebeurt, het publiek is de grote winnaar, want zo spannend als het nu is, zo wil je het altijd hebben. Al zullen er liefhebbers in Rotterdam zijn die dat niet met me eens zijn. Van één iemand weet ik zeker dat hij op afstand mee geniet: Thomas Tuchel, toptrainer in de Bundesliga. Hij is een fan van onze speelwijze, van ons hele voetbal. Hij zette ons dinsdag op onze plaats: blijven vernieuwen, dicht bij jezelf blijven en genieten van wat je hebt. Het was heerlijk om naar zo’n man te luisteren. En inspirerend. En dan behoor ik niet eens tot de generatie Z.

Columns Gijs de Jong Columns Gijs de Jong Lees de eerdere columns van Gijs de Jong op KNVB.nl.

Laatste nieuws