Er is iets mis gegaan.

Het lukt niet om de pagina die je zocht op KNVB.nl te laden.

Op dit moment is de website in onderhoudsmodus. Probeer het later nog eens.

Gebruik je een adblocker? Probeer deze uit te zetten en laad de pagina opnieuw.

Variëren van ondergrond

Voetballen gebeurt bij verenigingen normaal gesproken op natuur- en/of kunstgras, maar er kan eindeloos worden gevarieerd met de ondergrond. Soms is dat uit nood geboren, vanwege ruimtegebrek, of aanpassingen in het trainingsschema, maar je kunt er ook bewust voor kiezen om eens te variëren van ondergrond. Spelende kinderen doen niet anders en dat heeft een positieve invloed op hun voetbalontwikkeling.

Voetballen kan overal 

Als er een bal voorhanden is, denken spelers dat ze genoegen nemen met de omgeving en de ondergrond die voorhanden is. Een voetbal-, trap-, sportveldje in de wijk, de straat, een parkeerplaats, het strand, een sporthal/gymzaal, een park, het schoolplein, een openbare tennisbaan én thuis in de tuin. 

De ondergronden van deze locaties kunnen bestaan uit gras, kunstgras, tegels, asfalt, beton, gravel, klinkers, zand (hard en zacht/mul), kunststof, hout, sneeuw en soms staan er ook nog auto’s, een zandbak, een boom, een bloemperkje of een speeltoestel. 

Kunnen voetballen is belangrijker dan de omgeving en de ondergrond. En de speelruimte en spelregels? Die passen ze gewoon aan. 

Bewust variëren 

Als voetbalcoach kun je spelen met de omgeving en de ondergrond, als je bijvoorbeeld om wat voor reden dan ook niet op het trainingsveld terechtkunt. Er zijn vele alternatieven, denk aan een beachvoetbaltoernooi, een straatvoetbaltoernooi, een pleintjesvoetbaltoernooi, trainen op een besneeuwde ondergrond, zand, de parkeerplaats en nog veel meer. 

Met dergelijke alternatieven kun je ondanks afgelastingen of aangepaste trainingsschema's continuïteit bieden en hebben de spelers er over het algemeen veel plezier in. Daar komt bovenop dat het variëren in ondergrond ook goed is voor de ontwikkeling van junioren 

De bal reageert anders, het tempo verschilt en dat vereist aanpassingen in de handelingen met en zonder bal, en in de keuzes die spelers individueel en als team maken. Als spelers zich regelmatig moeten aanpassen, worden zij flexibeler, ze leren beter bewegen, sneller denken en worden creatiever in het vinden van sneller oplossingen. 

Veiligheid voorop 

Variëren in ondergrond is goed, maar er kleven ook verschillende risico's aan. Dat is geen reden om het niet te doen, maar wel iets om rekenging mee te houden bij de keuzes die gemaakt worden voor de verschillende omgevingen en ondergronden. 

Gerelateerde kennisartikelen

Kennis, tips, inspiratie en blijf op de hoogte van activiteiten en evenementen

Ontvang de KNVB Assist trainers-nieuwsbrief iedere twee weken in je inbox

Schrijf je in