Het lukt niet om de pagina die je zocht op KNVB.nl te laden.
Op dit moment is de website in onderhoudsmodus. Probeer het later nog eens.
Gebruik je een adblocker? Probeer deze uit te zetten en laad de pagina opnieuw.
KNVB.nl
Voor nieuws en ondersteuning van het Nederlandse voetbal.
Oranje
Het officiële kanaal van de KNVB voor alle Oranjefans.
Voetbal.nl
Hét platform voor uitslagen, standen en programma voor amateurvoetballend Nederland.
Eurojackpot KNVB Beker
Voor het laatste nieuws, uitslagen en programma van de Eurojackpot KNVB Beker.
Eurojackpot Vrouwen Eredivisie
Het officiële kanaal van de Eurojackpot Vrouwen Eredivisie met het laatste nieuws, programma, standen en alle samenvattingen.
Rinus
De online assistent voor alle jeugdtrainers van Nederland.
KNVB Campus
Voor de teams van morgen.
KNVB Shop
De officiële webshop van de KNVB.
KNVB Ticketshop
Het officiële verkoopkanaal voor de KNVB. Koop hier je tickets voor Oranje en de Eurojackpot KNVB Beker.
Dugout
De digitale leeromgeving van de KNVB
Eén Tweetje
De online community voor bestuurders in het amateurvoetbal.
KNVB Expertise
Kennis- en innovatiecentrum voor Betaald Voetbal.
Het eerste team van LuctorHeinkenszand viert een gemaakt doelpunt. 'Op het veld kan het al wel een team zijn, maar als de supporters nog steeds verdeeld zijn in groepjes, dan sla je de plank alsnog mis.' - Foto: KNVB Media
Nee, er was geen directe aanleiding om te komen tot een fusie, benadrukt Marco Utermark van het vorig jaar gefuseerde LuctorHeinkenszand. “Dat wilden we graag voor zijn”, vertelt hij. “We wilden praten vanuit ambitie, niet vanuit noodzaak.”
Wat we hebben gedaan is eerst een raamwerk neerzetten. Waar willen we heen? Wat is onze ambitie?
Een gemakkelijk proces is het nooit, een fusie tussen twee clubs. Marco Utermark weet er inmiddels alles van. Toch was de fusie van Luctor’88 en Heinkenszand binnen anderhalf jaar gerealiseerd en stemde 99 procent van de leden voor een fusie. En dat is bijzonder, weet ook het bestuurslid. “Het is heel vlot gegaan ja. Maart 2016 zijn we begonnen met deze plannen, in de zomer van 2017 was de fusie een feit.”
De relatief korte tijdsspanne wil niet zeggen dat er geen problemen zijn geweest in het proces. “Er is altijd emotie, zeker bij de oudere leden”, bekent Utermark. “Wat we hebben gedaan is eerst een raamwerk neerzetten. Waar willen we heen? Wat is onze ambitie? Dat hebben de verenigingen afzonderlijk gedaan, maar daarin bleken we niet zoveel te verschillen.”
Het tellen van de stemmen bij het voormalige SV Heinkenszand.
Die ambitie is allereerst de sport voetbal op een kwalitatief goed niveau te kunnen blijven aanbieden aan de jeugd in de met krimp kampende regio. Het was niet zo dat er acute noodzaak was gezien de ledenaantallen, benadrukt het bestuurslid. “Dat wilden we voor zijn. We wilden niet dat het voor een van de twee verenigingen uiteindelijk noodzakelijk zou zijn. We hebben het lef gehad om verder te kijken dan de komende twee, drie jaar. Nu konden we op gelijkwaardige basis met elkaar praten. En dat zonder dat er heel veel tijdsdruk achter zat.”
In het proces werden de leden voortdurend meegenomen. Tijdens een avond werd gevraagd aan de aanwezige leden; ‘als je nu verhuisd naar een ander dorp en je wilt je aanmelden bij een voetbalclub, waaraan moet die club dan voldoen?’ “Vervolgens hebben we na het antwoord gevraagd; wat nu als we hier een nieuwe club op gaan zetten en het voldoet aan die voorwaarden die je net noemt, zou je er dan lid van willen zijn?”
LuctorHeinkenszand MO13-1 na een gescoord doelpunt. Meisjesvoetbal groeit hard bij de vereniging.
Het is heel belangrijk om ook na de fusie een vinger aan de pols te houden
Pas dan kwam de emotie, zag Utermark. Een intrigerend proces, vond hij. “Dat zou ook een van onze tips zijn aan andere verenigingen die over een fusie nadenken; probeer uit die emotie te blijven. Beschrijf eerst het raamwerk, ga niet te snel in op details als ‘gaan we op accommodatie A of accommodatie B spelen’, ‘of in kleur C of in kleur D’? Beschrijf eerst wat de basisvoorwaarden zijn waaraan je wilt dat de voetbalvereniging moet voldoen. Welke functie moet de club hebben in de gemeenschap.”
Nadat dat raamwerk was neergezet kregen de leden de gelegenheid hun mening te geven over de fusering. Niet tijdens een ledenvergadering, waarbij maar een beperkt aantal leden acte de présence gaf, maar tijdens een ledenraadpleging die een heel weekend in beslag nam. Een bewuste keuze, verklaart het bestuurslid. “Zo krijg je een goede afspiegeling van wat er binnen de clubs leeft.” Het resultaat mocht er zijn: zo’n driekwart bracht zijn stem uit, waarvan 92 en 98 procent voor de fusie stemde.”
De fusiecommissie en het huidige bestuur van LuctorHeinkenszand.
Verschillende werkgroepen werkten in de maanden die volgden in gestaag tempo de plannen uit tot concrete stappen. En ook nu mocht het resultaat er zijn; 1 juli 2017 was de fusie een feit. Maar daarmee houdt het nog niet op, beseft Utermark. “Het is heel belangrijk om ook na de fusie een vinger aan de pols te houden, om feeling te houden met wat er speelt. En om er echt één vereniging van te maken. Op het veld kan het al wel een team zijn, maar als de supporters nog steeds verdeeld zijn in groepjes, dan sla je de plank alsnog mis. Dat proberen we goed in de gaten te houden.”
Het blijft zaak om niet stil te vallen, mensen moeten zien dat we stappen blijven maken
De nieuwe vereniging, LuctorHeinkenszand, draait nu anderhalf jaar na de fusie naar volle tevredenheid. “Maar het blijft zaak om niet stil te vallen, mensen moeten zien dat we stappen blijven maken.” Of hij het andere verenigingen zou aanraden, een fusie? Utermark knikt. “Maar zorg dan dus eerst dat het raamwerk goed staat, neem je leden mee in het proces en – ook niet onbelangrijk – als iedereen er dan positief over is, pak dan ook echt door.”
Het grootste aanbod voetbaltrainingen, losse oefeningen en meerweekse programma’s. Plan ze in, vink ze af en zorg voor gevarieerde trainingen en een goede ontwikkeling van je team!