Er is iets mis gegaan.

Het lukt niet om de pagina die je zocht op KNVB.nl te laden.

Op dit moment is de website in onderhoudsmodus. Probeer het later nog eens.

Gebruik je een adblocker? Probeer deze uit te zetten en laad de pagina opnieuw.

Masterclass ‘De ‘wat’ en de ‘hoe’ van het geven van voetbaltraining’ - Noordwijkerhout

Foto:

Één van de kerntaken van jou als KNVB VC 2 of KNVB VC 3 gelicenseerde voetbalcoach is het geven van trainingen. Jij bent verantwoordelijk voor het creëren van een uitdagende omgeving waarin spelers zich kunnen ontwikkelen in het handelen binnen de teamfuncties aanvallen en verdedigen. Om dit te realiseren is het belangrijk dat jij een training op een efficiënte en goede manier organiseert waardoor spelers voetbal kunnen spelen, leren en beleven.

Doelen

Het doel van deze masterclass is om voetbalcoaches met een KNVB VC 2 of KNVB VC 3 Licentie te leren om te formuleren waarom ze binnen het geven van training doen wat ze doen o.b.v. de 5 W’s, hoe ze vanuit een voetbaluitdaging een passende trainingsdoelstelling formuleren, hoe ze passende trainingsvormen creëren en daarmee spelers beïnvloeden en hoe je er daarmee voor zorgt dat spelers voetbal spelen, leren en beleven.

Inhoud

Dennis van den IJssel start deze masterclass met een klein stukje theorie over ‘de wat’ van voetbal, de structuur van voetbal en ‘de hoe’ van voetbal zodat iedereen hetzelfde vertrekpunt heeft. Vervolgens gaan we aan de hand van twee actuele wedstrijdmomenten aan de slag met het lezen en analyseren van voetballen. In groepen van 4 voetbalcoaches ga je op basis van de getoonde beelden een training voorbereiden. Een aantal groepen doen dit binnen de teamfunctie aanvallen en een aantal groepen binnen de teamfunctie verdedigen. Na het formuleren van de voetbaluitdaging en het formuleren van een trainingsdoelstelling ga je gezamenlijk een trainingsvorm maken wetende dat je maximaal 16 veldspelers en 2 keepers tot je beschikking hebt. Na het uitwerken en bespreken van de trainingsvormen verplaatsen we ons naar het trainingsveld waar de spelers van de O16 of O17 van VVSB klaar staan om de verschillende trainingsvormen uit te voeren.

Iedere groep krijgt ca.15 minuten de tijd om ervoor te zorgen dat de gemaakte trainingsvorm op gang komt, dat de voetbaluitdaging ontstaat, dat de spelers beïnvloedt worden gericht op het verbeteren van het handelen van het team binnen de trainingsdoelstelling en dat de spelers begrijpen en ervaren van de bedoeling van de trainingsvorm is. De groepen die niet actief zijn met het geven van training krijgen een observatieopdracht die erop gericht is te kijken naar of de voetballeersituatie daadwerkelijk wordt gecreëerd en beïnvloedt.

Gedurende het praktijkgedeelte voorziet Dennis je continu van tips, stelt hij vragen aan zowel de groep die training geeft als de observerende groepen en helpt hij je, prikkelt hij je en daagt hij je uit om ervoor te zorgen dat het spel gespeeld, geleerd en beleefd wordt.

Na het praktijkgedeelte verplaatsen we ons weer naar binnen en bespreken en evalueren we de training na een korte koffiepauze. We gaan met elkaar in gesprek en gaan op zoek naar antwoorden op de vragen: Zijn de diverse trainingsdoelstellingen gehaald? Werd het spel tijdens de verschillende vormen gespeeld, geleerd en beleefd? Wat vonden we van ons eigen handelen? Wat kan er verbeterd worden richting de volgende training?

Lijkt het jou interessant en waardevol om (nog) beter training te leren geven, om voetbaluitdaging(en) (nog) beter te leren vertalen naar trainingsdoelstelling(en) en trainingsvorm(en) en tips en trics te krijgen over de manier waarop jij training geeft? Dan is deze masterclass écht iets voor jou!

Wie is Dennis van den IJssel?

— Foto: Dennis van den IJssel

De in Alphen aan den Rijn geboren Dennis van den IJssel speelde bij het plaatselijke Alphense Boys en maakte op 18-jarige leeftijd zijn debuut op het hoogste amateurniveau. Al op jonge leeftijd werd hij trainer bij de jongste jeugd. Nadat hij was gestart aan de Haagse Academie voor Lichamelijke Opvoeding (HALO) werd het serieuzer en haalde Dennis zijn UEFA C-diploma. Vervolgens was hij binnen Alphense Boys verantwoordelijk voor de O13, O15, O17 en O19. Na zijn tijd in Alphen aan den Rijn liep hij een jaar stage bij Ajax O17. Vervolgens streek hij neer in de Hofstad om aan de slag te gaan als hoofdcoach van ADO Den Haag O19. Dennis haalde in deze periode ook zijn UEFA B en UEFA A-diploma bij de KNVB. Vervolgens was hij hoofdcoach van ARC en Jodan Boys waarmee Go Ahead Eagles werd verslagen in het KNVB Bekertoernooi. Ook was Dennis vijf jaar werkzaam bij Ajax. De eerste twee seizoenen als assistent van John Heitinga bij de O19, de laatste drie jaar als hoofdcoach van Ajax O15 en O16. Momenteel werkt hij voor voetbalopleidingscentrum.nl waarmee hij voor verenigingen en individuele trainers en coaches maatwerk verzorgt in het kader van persoonlijke ontwikkeling. Van december 2024 tot februari 2026 was Dennis de hoofdcoach van Tweede divisionist Koninklijke HFC.

Doelgroep

Alleen voetbalcoaches die in het bezit zijn van een KNVB VC 2 (Jeugd) of KNVB VC 3 (Jeugd) diploma en/of licentie (of een voorloper hiervan) kunnen deelnemen aan deze bijscholing. 

Voldoe je niet aan bovenstaand diploma, dan melden wij je af en boeken we het betaalde bedrag terug.

Licentiepunten

Als je deze masterclass van begin tot eind hebt gevolgd krijg je 4 licentiepunten die je kunt gebruiken voor de verlenging van je licentie.

Kosten

De kosten voor deze masterclass bedragen € 99,-. 

Locatie

Deze themabijeenkomst vindt plaats bij VVSB in Noordwijkerhout.

Inschrijven

Inschrijven kan van 23 juli 2026 tot en met uiterlijk 27 september 2026. Na het verstrijken van de inschrijftermijn is het niet meer mogelijk om jezelf in te schrijven en deel te nemen aan de masterclass.

Let op: er is plek voor maximaal 16 personen.

Annuleren

Bij annulering vóór 14 september 2026 ontvang je het door jou betaalde bedrag retour. Bij annulering op 14 september 2026 of daarna bestaat geen recht op restitutie.

28 september 2026
19.00 - 22.00 uur
VVSB
Dr. Schaepmanlaan 2
Noordwijkerhout
Inschrijven

Aankomende evenementen