Ze willen allebei niets liever dan een vliegende start - met prijs - in het seizoen 2009/’10. Dat geldt voor zowel AZ en sc Heerenveen als hun coaches Ronald Koeman en Trond Sollied.
De erelijst van Ronald Koeman is behoorlijk gevuld. Als speler en ook als coach pakte hij haast bij elke club een prijs. Alleen bij Vitesse mocht hij nooit zilverwerk koesteren. De Johan Cruijff Schaal won hij al eens met Ajax en met Benfica won hij, in 2005, de Portugese variant van de supercup. En nu wil Koeman (46) maar al te graag de eerste trainer in de historie van AZ zijn die de Johan Cruijff Schaal bijschrijft.
,,AZ speelt deze wedstrijd voor het eerst. Het is een bevestiging van het goede afgelopen seizoen. Voor veel spelers is het een nieuwe ervaring. Ook zij willen deze prijs dolgraag winnen.”
Nóg vollere prijzenkast
De oefenmeester van AZ weet dat een goede voorbereiding op een loodzwaar seizoen de basis kan vormen voor veel moois. ,,Het is de laatste wedstrijd van de voorbereiding om, tegen een serieuze tegenstander, te laten zien hoe ver we zijn. De allerlaatste test dus vóór het seizoen begint.”
Heeft Koeman de naam een prijzenpakker te zijn, sc Heerenveen-trainer Trond Sollied (50) heeft een nóg vollere prijzenkast. De Noor lijkt de ideale trainer die iets kan doen aan de onevenwichtige balans tussen de bekerwinnaar en de landskampioen wat betreft de Johan Cruijff Schaal; de schaal werd vaker een prooi voor de landskampioen dan voor de bekerwinnaar.
‘Niet voor publicatie’
Met de tekenende opmerking 'ik kom hier niet om vierde te worden, ik denk in prijzen' begon Sollied vorig seizoen aan zijn Friese regeerperiode. Bij stoere woorden bleef het niet; in mei versloeg Heerenveen in de bekerfinale FC Twente. De Noor omschreef zijn methoden om een ploeg te motiveren voor één enkel duel al eens op mysterieuze wijze. ,,Ik hou van de spanning van wedstrijden waarin een prijs op het spel staat. Op bepaalde momenten in het duel pas ik mijn team aan. Hóe? Dat is niet voor publicatie...”